Pored poznatih uzroka,naslednog faktora,preležanih bolesti, prisustva nekih deformiteta na rođenju, loših navika držanja tela, nepravilnog sedenja, kod jako velikog procenta skolioza nije moguće utvrditi uzrok pa je zato njihovo lečenje daleko teže i neizvesnije.Bilo koji deformitet kičme,a naročito krivljenje u stranu mora biti praćeno od strane lekara,ortopeda ili fizijatra koji će zavisno od trenutnog stanja, uzrasta deteta i progresije deformiteta odrediti način lečenja.
Ciljane korektivne vežbe sprovodi fizioterapeut uz pomoć roditelja ako je u pitanju dete mlađeg uzrasta. Vežbe se rade svakodnevno uz povremene kontrolne preglede lekara.
Lečenje skolioza je dugotrajno i nekada mora biti upotpunjeno ortopedskim miderima kada se vežbama ne može zaustaviti deformitet. U najtežim slučajevima kada su iskrivljenja velika ili kada vežbama i miderom nije postignut zadovoljavajući rezultat problem se rešava operacijom.
Za razliku od drugih deformiteta kičmenog stuba (kifoza, lordoza) gde je moguće sprovoditi vežbe u kućnim uslovima i kod kojih je preporuka da se deca bave različitim sportovima i da budu fizički aktivna bez ikakvih ograničenja, skolioza kao deformitet zahteva isključivo individualni pristup svakom detetu.
Što se tiče sporta kod skolioza treba izabrati sport koji se sprovodi u prirodi i na otvorenom prostoru,a to su(plivanje, košarka,odbojka,trčanje), potom sport koji se može dugo upražnjavati do kasnih starostnih godina(pešačenje u prirodi,planinarenje,vožnja biciklom itd).
Vežbe za skoliozu:
Vežba broj 1:
Iz početnog položaja sa opruženim rukama-desnom pored glave a levom u stranu - istežemo obe ruke istovremeno bez podizanja sa podloge.
Vežba broj 2:
Iz početnog položaja sa osloncem na šakama i fiksiranim potkolenicama podižemo ruke pored trupa uz kratak izdržaj i vraćamo ih na podlogu. Pri izvođenju vežbe potkolenice, natkolenice i trup treba da zadrže međusoban položaj bez pomeranja (pod uglom su od 90 stepeni).
Vežba broj 3:
Iz početnog položaja sa prekrštenim rukama pokušavamo da sastavimo prste na leđima.
Vežba broj 4:
Iz početnog položaja na leđima sa savijenim kolenima podižemo trup, ruke i istovremeno opružamo potkolenice.
Нема коментара:
Постави коментар