Претражи овај блог

Lečenje kifoza

U zavisnosti do kog stepena se razvila kifoza utvrdiće se i način korektivnog tretmana.
Kao i svi ostali deformiteti,i kifoze se mogu lečiti neoperativno i operativno. 
Neoperativno lečenje je najčešće i ono podrazumeva primenu fizikalne terapije, gde se posebno ističu vežbe tj. kineziterapija. U okviru kineziterapije se rade vežbe opšte kondicije radi poboljšanja funkcije kardiopulmonalnog sistema,vežbe disanja,istezanje kičmenog stuba,vežbe jačanja trbušne muskulature.
Ponekad je,a posebno kod dece,sem vežbi i fizikalnih procedura potrebno i nošenje midera. Njime se postiže prevencija napredovanja krivine, ali i ispravljanje postojeće krivine. Oni se nose 24 sata dnevno (neki se skidaju tokom spavanja), kroz odredjeni vremenski period. Za to vreme se rade i vežbe u mideru da bi mišići mogli, po prestanku nošenja istog, da preuzmu na sebe ulogu prirodnog midera.
Preporučuju se sportovi koji podstiču istezanje kičme poput klizanja,plivanja, badmintona,jahanja i odbojke,a takodje se preporučuju plesovi i balet.
Suprotno tome treba  izbegavati opasne i bolne pokrete kao što su:bacanje,padovi, preskoci i skokovi na tlu,veslanje,trčanje na duge i kratke staze,intenzivne treninge sa velikim opterećenjem.
Operativno lečenje se sprovodi u slučajevima kada je kifoza veća od 60°, kada je rast završen a promene očigledne, kao i kod nekih bolesti kod odraslih ljudi koje su progresivne i nameću kifotičan stav.

Vežbe za kifozu:
Vežba broj 1:
Početni položaj: sedeći na strunjači,jedna noga ispružena,druga blago povijena sa stopalom do članka druge noge. Iz početnog položaja sa zategnutim laktovima u nazad i stopalom opružene noge prema licu, savijamo se u napred.
Vežba broj 2:
 Iz ležećeg položaja na leđima istežemo se istovremeno rukama na jednu i nogama na drugu stranu.
Vežba broj 3:
 Iz ležećeg položaja na stomaku podižemo gornji deo tela u nazad uz opružanje i podizanje ruku.
Vežba broj 4:
 Sklekovi.


Нема коментара:

Постави коментар

Kako da dete ima zdravu kičmu?

Najkritičniji periodi za razvoj kičme kod dece su polazak u školu i ulazak u pubertet . Tada se najčešće javljaju problemi, upozoravaju le...